Logo
Potrebujete poradiť?
(Po-Pia, 8:00-16:30)
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. RADY A TIPY
  3. Energetický štítok
Energetický štítok pneumatiky


Od 1.11.2012 sa začali energetickými štítkami označovať aj pneumatiky. Na tomto štítku sa nachádzajú 3 údaje. Prvým je úspora paliva, druhým je priľnavosť na mokrom povrchu a tretím je hlučnosť pneumatiky. Vďaka tomuto štítku máte lepší prehľad o vlastnostiach pneumatiky, ktorú si chcete zakúpiť. Poďme sa na tieto parametre pozrieť bližšie.


Úspora paliva


Tento parameter označuje do akej miery je pneumatika úsporná v rámci spotreby paliva. Táto spotreba je vyjadrená na stupnici od A až po G. Kategória A je najúspornejšia a G je naopak najmenej úsporná. Rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami môže predstavovať až 7,5% zníženie spotreby. V praxi to znamená, že ak si vyberiete pneumatiku s označením A namiesto označenia G, ušetríte okolo 0,6 litra na 100km pri osobnej pneumatike a 5,4 litra na 100km pri nákladnej pneumatike.


Priľnavosť na mokrom povrchu


Tento parameter poskytuje informácie o priľnavosti pneumatiky na mokrom povrchu. Platí tu pravidlo "čím väčšia priľnavosť, tým kratšia brzdná dráha". Priľnavosť sa tiež hodnotí v kageróriách AG, pričom A je najlepšia a G je najhoršia. Tento rozdiel medzi najlepšou a najhoršou priľnavosťou môže predĺžiť brzdnú dráhu až o 20 metrov pri rýchlosti 80km/h. Lepšia priľnavosť pneumatiky znamená tiež lepšiu trakciu pneumatiky v zákrutách.


Vonkajšia hlučnosť

Tretou informáciou na energetickom štítku je vonkajšia hlučnosť. Jedná sa o hluk, ktorý pneumatiky produkujú pri jazde. Tento údaj je vyjadrený v decibeloch a znázornený jednou, dvoma alebo troma zvukovými vlnami.


Jedna vlna znamená najnižšiu hlučnosť pneumatiky. Táto hodnota je o 3dB nižšia než zákonný limit.

Dve vlny znamenajú vyššiu hlučnosť pneumatiky, ktorá je v limite.

Tri vlny znamenajú najvyššiu hlučnosť pneumatiky.

 
                                  
 
INFORMÁCIE

O nás

Obchodné podmienky

Reklamačný poriadok

Doprava a platba

Ochrana osobných údajov

Odstúpenie od zmluvy

Zber odpadových pneumatík

KDE NÁS NÁJDETE

Jelšová 26, 080 05 Prešov

Vstup do areálu spoločnosti

je z ulice: Jesenná 20

KONTAKT
Technický poradca
Technický poradca
(Po-Pia, 8:00-16:30)
© 2016 M-PROTEKTOR s.r.o.