Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely na základe naších podmienok ochrany súkromia a v prípade potvrdenia aj na účely zobrazovania marketingových ponúk na základe účelov cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

TOVAR V AKCII

TOP PRODUKTY

Cena: 233,00 €
Skladom 0 Ks
Cena: 66,33 €
Skladom 0 Ks
Cena: 247,00 €
Skladom 0 Ks

ANKETA

Čím fúkate svoje pneumatiky?

Vzduchom 46% Dusíkom 20% Je mi to jedno 18% Neviem 17%

RADY A TIPY » Energetický štítok
Energetický štítok pneumatiky


Od 1.11.2012 sa začali energetickými štítkami označovať aj pneumatiky. Na tomto štítku sa nachádzajú 3 údaje. Prvým je úspora paliva, druhým je priľnavosť na mokrom povrchu a tretím je hlučnosť pneumatiky. Vďaka tomuto štítku máte lepší prehľad o vlastnostiach pneumatiky, ktorú si chcete zakúpiť. Poďme sa na tieto parametre pozrieť bližšie.


Úspora paliva


Tento parameter označuje do akej miery je pneumatika úsporná v rámci spotreby paliva. Táto spotreba je vyjadrená na stupnici od A až po G. Kategória A je najúspornejšia a G je naopak najmenej úsporná. Rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami môže predstavovať až 7,5% zníženie spotreby. V praxi to znamená, že ak si vyberiete pneumatiku s označením A namiesto označenia G, ušetríte okolo 0,6 litra na 100km pri osobnej pneumatike a 5,4 litra na 100km pri nákladnej pneumatike.


Priľnavosť na mokrom povrchu


Tento parameter poskytuje informácie o priľnavosti pneumatiky na mokrom povrchu. Platí tu pravidlo "čím väčšia priľnavosť, tým kratšia brzdná dráha". Priľnavosť sa tiež hodnotí v kageróriách AG, pričom A je najlepšia a G je najhoršia. Tento rozdiel medzi najlepšou a najhoršou priľnavosťou môže predĺžiť brzdnú dráhu až o 20 metrov pri rýchlosti 80km/h. Lepšia priľnavosť pneumatiky znamená tiež lepšiu trakciu pneumatiky v zákrutách.


Vonkajšia hlučnosť

Tretou informáciou na energetickom štítku je vonkajšia hlučnosť. Jedná sa o hluk, ktorý pneumatiky produkujú pri jazde. Tento údaj je vyjadrený v decibeloch a znázornený jednou, dvoma alebo troma zvukovými vlnami.


Jedna vlna znamená najnižšiu hlučnosť pneumatiky. Táto hodnota je o 3dB nižšia než zákonný limit.

Dve vlny znamenajú vyššiu hlučnosť pneumatiky, ktorá je v limite.

Tri vlny znamenajú najvyššiu hlučnosť pneumatiky.