Logo
Potrebujete poradiť?
(Po-Pia, 8:00-16:30)
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. RADY A TIPY
  3. Značenie pneumatík
Značenie pneumatík

 

Skôr než si zakúpite nové pneumatiky, je dobré sa informovať o ich označení. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo znamenajú jednotlivé údaje, ktoré sú uvedené na boku tejto pneumatiky. Medzi základné parametre, ktoré potrebujeme pred kúpou poznať patrí:

1. Šírka pneumatiky

2. Profil pneumatiky

3. Priemer ráfika

4. Hmotnostný index

5. Rýchlostný index

6. Značka pneumatiky

7. Dátum výroby

8. Názov dezénu

9. Dojazdová pneumatika

10. Zimné použitie

 

1. Šírka pneumatiky uvedená v milimetroch. Šírka pneumatiky nie je šírkou dezénu, táto hodnota sa meria pri nafúkanom stave pneumatiky. V našom prípade je šírka pneumatiky 205 milimetrov.

2. Profil pneumatiky alebo taktiež profilové číslo, čiže výška pneumatiky je percentuálny pomer výšky bočnice ku šírke pneumatiky v milimetroch. Nie je to výška pneumatiky v milimetroch! V našom prípade to znamená že pneumatika je vysoká 60% z 205 mm = 120 milimetrov.

3. Priemer ráfika je vnútorný priemer pneumatiky v palcoch. Tento rozmer je zhodný s priemerom disku. Písmeno "R" pred týmto rozmerom označuje konštrukciu pneumatiky. V našom prípade R16 znamená, že konštrukcia pneumatika je radiálna a jej vnútorný priemer je 16 palcov teda 40,64 cm. (1 palec = 2,54 cm)

4. Hmotnostný indexpredstavuje maximálne zaťaženie na jedno koleso v kilogramoch. Tento údaj môžete nájsť v technickom preukaze Vášho motorového vozidla. Podľa zákona môžete jazdiť len na pneumatikách s rovnakým alebo vyšším indexom nosnosti ako máte uvedený v technickom preukaze. V našom prípade index nosnosti "92" znamená, že táto pneumatika unesie maximálne 630 kg. Takže 4 takéto pneumatiky na motorovom vozidle unesú dokopy 2520 kg. Tabuľku indexov nosnosti nájdete na tomto linku.

5. Rýchlostný indexudáva na akú maximálnu rýchlosť je pneumatika skonštruovaná. Tento údaj nájdete taktiež v technickom preukaze vozidla. Zákon dovoľuje používať rovnaký alebo vyšší index rýchlosti ako máte uvedený v technickom preukaze. Výnimkou sú zimné pneumatiky, ktoré môžu mať nižší index o jednu kategóriu. V našom prípade index rýchlosti "V" znamená, že táto pneumatika je konštruovaná na maximálnu rýchlosť 240 km/h. Tabuľku indexov rýchlosti nájdete na tomto linku.

6. Značka pneumatiky označuje spoločnosť, ktorá pneumatiku vyrobila. Značky pneumatík môžeme rozdeliť do 3 tried:

Prémiová trieda(★★★★★):Goodyear, Dunlop, Michelin, Bridgestone, Pirelli, Continental

Stredná trieda (★★★★):Fulda, Hankook, Nokian, Yokohama, Kleber, BF Goodrich, Firestone

Ekonomická trieda (★★★): Sava, Debica, Kumho,  Kormoran, Barum, Matador

7. Dátum výroby pneumatiky je označený ako DOT. Tento parameter nájdete na boku pneumatiky. Prvé dve číslice znázorňujú týždeň a druhé dve rok vyrobenia pneumatiky. V našom prípade DOT 3016 znamená, že pneumatika bola vyrobená v 30 týždni roka 2016, teda niekedy okolo 15.7.2016.

8. Názov dezénu predstavuje názov pre dezén od jednotlivých spoločností.

9. Dojazdová pneumatika alebo taktiež runflatová je označenie pneumatiky s núdzovým dojazdom. Tieto spevnené pneumatiky vám umožnia pokračovať v jazde pri defekte, alebo strate tlaku v pneumatike (až 80 km jazdy bez vzduchu v pneumatike).  Každý výrobca používa svoje označenie pre dojazdové pneumatiky. Spoločnosť Michelin (ZP - Zero Pressure), Bridgestone, Firestone, Pirelli (RFT - Run Flat Tire), Goodyear (ROF - Run On Flat), Dunlop (DSST - Dunlop Self-Supporting Technology), Continental (SSR - Self Supporting Run Flat), Hankook (HRS - Hankook Runflat System), Yokohama (ZPS - Zero Pressure System). V našom prípade má pneumatika od spoločnosti Michelin značku ZP, jedná sa teda o runflatovú pneumatiku.

10. Zimné použitie je na boku pneumatiky označené ako M+S (mud and snow teda blato a sneh). Pneumatiky s týmto označením spĺňajú podmienky vyhlášky o zimnom použití. V súčasnosti môžu mať označenie M+S aj celoročné pneumatiky. Ak sa jedná o zimnú pneumatiku, mala by mať pri tomto značení aj nasledujúci symbol:

 

Ďalšie označenia:

A/S - označenie pre celoročnú pneumatiku

A/T - pneumatika pre všetky typy terénov

C - označuje pneumatiky na ľahké nákladné (úžitkové) automobily

COLD - informuje o tom, že tlak v pneumatikách sa musí merať keď sú studené

G1 - informuje o senzore pre kontrolu tlaku pneumatiky

H/P -pneumatiky určené pre diaľničnú prevádzku

H/T - pneumatiky určené pre diaľničnú a terénnu prevádzku

M/T - pneumatiky do blatistého ternénu

MAX - informuje o maximálnom tlaku pneumatiky

MSF/FR - pneumatika s ochranou ráfika pred poškodením disku pri náraze na obrubník (FL/FP/RPD/ML)

RF/REINF - označenie zosilnenej pneumatiky

TL - bezdušová pneumatika

TT - pneumatika s dušou

XL - označenie zosilnenej pneumatiky

ZR - označenie pre pneumatiky skonštruovanej nad rýchlosť 240 km/h

 
                                  
 
INFORMÁCIE

O nás

Obchodné podmienky

Reklamačný poriadok

Doprava a platba

Ochrana osobných údajov

Odstúpenie od zmluvy

Zber odpadových pneumatík

KDE NÁS NÁJDETE

Jelšová 26, 080 05 Prešov

Vstup do areálu spoločnosti

je z ulice: Jesenná 20

KONTAKT
Technický poradca
Technický poradca
(Po-Pia, 8:00-16:30)
© 2016 M-PROTEKTOR s.r.o.